2020 Snohomish Co. Labor Council Election Endorsements


Local Candidate Endorsements


US Congress

 

1st District - Suzan DelBene

2nd District - Rick Larsen

3rd District - Carolyn Long

5th District - Christopher Armitage

6th District - Derek Kilmer

7th District - Pramila Jayapald

8th District - Kim Schrier

9th District - Adam Smith

10th District - Beth Doglio

Statewide Races

 

Governor - Jay Inslee

Lt. Governor - (dual) Denny Heck and Marko Liias

Attorney General - Bob Ferguson

Lands Commissioner - Hilary Franz

Secretary of State - Gael Tarleton

State Auditor - Pat McCarthy

State Treasurer - Mike Pellicciotti

Sup't of Public Instruction - Chris Reykdal

State Supreme Court

 

Raquel Montoya-Lewis - Position 3

Charles Johnson - Position 4

Helen Whitener - Position 6

Debra Stephens - Position 7

SICLC Endorsed Candidates

Download endorsements (PDF)


10th Legislative Dist

Helen Price Johnson - Senate

Susan Woodward - House, Position 1

David Paul - House, Position 2

21st Legislative Dist

Strom Peterson - House, Position 1

Lillian Ortiz-Self - House, Position 2

38th Legislative Dist

June Robinson - Senate

Emily Wicks - House, Position 1

Michael Sells - House, Position 2

 

39th Legislative Dist

Ryan Johnson - House, Position 2

44th Legislative Dist

John Lovick - House, Position 1

Anne Anderson- House, Position 2

Lieutenant Governor

Marko Liias

PUD Commissioner, Dist. 1

Sid Logan

 

 

 

Snohomish Co. Superior Court

Judge Anna Alexander - Judge #7

Judge Edirin Okoloko - Judge #4

Judge Paul Thompson - Judge #14

Judge Jennifer Langbehn - Judge #13

 

2nd Congressional Dist

Rick Larson

 

Other Statewide Endorsements

Download endorsements (PDF)


1st Legislative Dist

Derek Stanford - Senate
Davina Duerr – House 1
Shelley Kloba – House 2

2nd Legislative Dist

Gina Blanchard-Reed - Senate

3rd Legislative Dist

Andrew Billig - Senate

Marcus Riccelli—House 1
Timm Ormsby—House 2

4th Legislative Dist

Lori Feagan - House 1
Lance Gurel - House 2

5th Legislative Dist

Ingrid Anderson - Senate
Bill Ramos - House 1
Lisa Callan - House 2

6th Legislative Dist

Thomas McGarry - House 2

7th Legislative Dist

Karen Hardy—Senate
Randall Michaelis—House 1

9th Legislative Dist

Jen Goulet - House 1
Matthew Sutherland - House 2

10th Legislative Dist

Helen Price Johnson - Senate
Susan Woodward - House 1
David Paul - House 2

11th Legislative Dist

Bob Hasegawa - Senate
Zach Hudgins - House 1
Steven Bergquist - House 2

12th Legislative Dist

Adrianne Moore - House 1

16th Legislative Dist

Danielle Garbe Reser - Senate
Skylar Rude - House 2

17th Legislative Dist

Daniel Smith - Senate
Tanisha Harris - House 1

18th Legislative Dist

Donna Sinclair - House 2

19th Legislative Dist

Dean Takko - Senate
Clint Bryson - House 1
Brian Blake - House 2

 

21st Legislative Dist

Strom Peterson - House 1
Lillian Ortiz-Self - House 2

22nd Legislative Dist

Sam Hunt - Senate
Laurie Dolan - House 1
Jessica Bateman - House 2

23rd Legislative Dist

Christine Rolfes - Senate
Tara Simmons - House 1
Drew Hansen - House 2

24th Legislative Dist

Kevin Van De Wege - Senate
Mike Chapman - House 1
Steve Tharinger - House 2

25th Legislative Dist

Julie Door - Senate
Jamie Smith - House 1
Brian Duthie - House 2

26th Legislative Dist

Carrie Hesch - House 1
Joy Stanford - House 2

27th Legislative Dist

Jeannie Darneille - Senate
Laurie Jinkins - House 1
Jake Fey - House 2

28th Legislative Dist

T'wina Nobles - Senate
Mari Leavitt - House 1
Dan Bronoske - House 2

29th Legislative Dist

Melanie Morgan - House 1
Steve Kirby - House 2

30th Legislative Dist

Jamila Taylor - House 1
Jesse Johnson - House 2

32nd Legislative Dist

Cindy Ryu - House 1
Lauren Davis - House 2

33rd Legislative Dist

Tina Orwall - House 1
Mia Gregerson - House 2

34th Legislative Dist

Eileen Cody - House 1
Joseph Fitzgibbon - House 2

35th Legislative Dist

Darcy Huffman - House 2

 

36th Legislative Dist

Noel Frame - House 1
Liz Berry - House 2

37th Legislative Dist

Sharon Tomiko Santos - House 1

38th Legislative Dist

June Robinson - Senate
Emily Wicks - House 1
Mike Sells - House 2

39th Legislative Dist

Ryan Johnson - House 2

40th Legislative Dist

LIz Lovelett - Senate
Debra Lekanoff - House 1
Alex Ramel - House 2

41st Legislative Dist

Tana Senn - House 1
My-Linh Thai - House 2

42nd Legislative Dist

Alice Rule - House 1
Sharon Shewmake - House 2

43rd Legislative Dist

Nicole Macri - House 1
Frank Chopp - House 2

44th Legislative Dist

John Lovick - House 1
Anne Anderson - House 2

45th Legislative Dist

Roger Goodman - House 1
Larry Springer - House 2

46th Legislative Dist

Gerry Pollet - House 1
Javier Valdez - House 2

47th Legislative Dist

Debra Entenman - House 1
Pat Sullivan - House 2

48th Legislative Dist

Vandana Slatter - House 1
Amy Walen - House 2

49th Legislative Dist

Sharon Wylie - House 1
Monica Stonier - House 2